MOJA NAJOBĽÚBENEJŠIA KNIHA - TIGROVA KLIATBA

by - januára 17, 2018

Ahojte! Dnes som si pre vás pripravila recenziu na Tigriu sériu - štyri knihy, ktoré dobyli moje srdce a stali sa mojimi srdcovkami. Teraz vám napíšem recenziu na prvú časť a ak bude úspešná, môžem napísať recenziu aj na ostatné tri.


Prvá časť s názvom Tigrova kliatba - na ňu som natrafila v kníhkupectve a zaujala ma hlavne svojim krásnym obalom, na ktorom je zobrazená hlava bieleho tigra.


Keď som začala čítať, ihneď som sa do tej knihy zamilovala a nedokázala som sa od nej odtrhnúť. Čítala som ju každý deň, každú voľnú chvíľu.

Kniha je písaná naozaj veľmi jednoducho a zároveň skvelo. Autorka si odo mňa zaslúži klobúk dole za napísanie týchto úžasných kníh, kde sa nachádza dobrodružstvo, napätie, nebezpečenstvo, láska a priateľstvo.

Anotácia

Proroctvo. Vášeň. Česť.
Čo všetko ste ochotní obetovať,
aby ste zachránili milovanú osobu?
,,....vedela som, že je čas rozlúčiť sa. Chcela som Renovi povedať pravdu. Chcela som mu povedať, že mi bol najlepším priateľom, akého som kedy mala. Že mi je ľúto, ako som sa k nemu správala. Chcela som mu povedať... že ho milujem. Nemohla som však povedať nič. Hrdlo som mala stiahnuté, zrejme navreté od hadieho jedu... Zatvorila som oči a čakala, kým si po mňa príde smrť."


Prvá časť začína, že Kelsey, hlavná hrdinka, hľadá brigádu a prijme prácu v cirkuse, v ktorom sa zoznámi s tigrom Renom. Stará sa o neho a vytvorila si k nemu vzťah, každý deň mu čítala básne. Avšak raz sa v cirkuse objaví cudzinec, ktorý chce tigra odkúpiť a Kelsey si uvedomí, že jej tiger bude chýbať. Ale pán Kadam, cudzinec, Kelsey navrhne, aby ho sprevádzala na ceste do Indie - do rezervácie pre tigrov. Osobne som sa potešila, že Kelsey pocestuje s tigrom, pretože by ma mrzelo, keby sa rozdelili.

Nakoniec však vysvitne, že tiger nie je v skutočnosti tigrom, ale človekom a zároveň princom Mudžulánskej ríše, ktorá zanikla, keď sa dvaja bratia zmenili na tigrov - zaklial ich Lokeš - prahnúci po moci a túži po amuletoch, ktore dvaja bratia nosia - sú to Dámonove amulety, ktoré keď sa spoja, predstavujú veľkú moc.

,,Pomaly som sa otočila a uvidela som za sebou stáť dobre vyzerajúceho mladého muža. Od pohľadu nemal zrejme viac ako pár rokov po dvadsiatke. Bol odo mňa vyšší o hlavu a mal silné, dobre stavané vyšportované telo, na ktoré voľne priliehalo oblečenie z bielej bavlny. Gombíky na rozgajdanej košeli mal len ledabolo pozapínané a odhaľoval tak svoju hladkú, vypracovanú, zlatisto bronzovú hruď. Jeho vzdušné nohavice boli pri členkoch vyhrnuté, čo upozorňovalo na jeho bosé nohy. Lesklé čierne vlasy mu rástli do strán od tváre a na šiji sa jemne kučeravili. Najviac ma však fascinovali jeho oči. Boli to oči môjho tigra. Na odtieň rovnaká tmavomodrá farba kobaltu. Vystrel ku mne ruku a povedal: ,,Ahoj, Kelsey. To som ja, Ren."

V prvej časti sa Kelsey stretne aj so šamanom menom Phet, ktorý býva v džungli v chatrči. Na stretnutie s nimi donesie aj vzácneho vtáčika - Durgino práve vyliahnute mláďa, ktoré spieva jedine vtedy, ak sa pri ňom nachádza vyvolená osoba. Tak sa dozvie, že je vyvolená a že je jediná, ktorá dokáže zlomiť kliatbu. Zároveň sa stretáva aj s Renovym bratom, čiernym tigrom, ktorý celý život strávil v tigrej podobe v džungli. Kišan sa okamžite stal mojím hrdinom, princom a dobyl moje srdce. Najskôr je odmeraný, arogantný a ľahostajný. Kišan najskôr nechce pomôcť s prelomom kliatby, ale neskôr zmení názor.


,,Ona hovoriť, že iba výnimočné dievča môcť zlomiť kliatba. Phet vedela, že tá dievčina byť u Durga vyvolená. Ona bojovať za tiger. Ja povedať Anik: hľadala výnimočná dievča. Ja dať náznaky - dievča sama, hnedé vlasy, oči tmavé. Ona bude do tiger oddaná a jej slovo byť mocné ako spev od bohyňa. Ona pomôcť tiger k sloboda. Ja povedala Anik: ty našla dievča, čo Durga vyvolila, a priniesla k Peth." - Peth rozpráva takýmto divným prízvukom. 

,,Okamžite som vedela, koho mám pred očami. Bol to Renov brat. Obaja muži boli krásni a obaja vyžarovali rovnakú urozdenosť. Boli zhruba rovnako vysokí, no zatiaľ čo Ren bol vysoký, štíhly a samý sval, tento muž bol zavalitejší a urastenejší, s mocnejšími plecami. Napadlo mi, že sa možno viac podal na otca. Naopak, Ren so svojimi dominantnými ázijskými črtami - modré mandľové oči a zlatastá pokožka - bol určite viac po svojej mame."

,,Vykročil vpred a v okamihu bol pri mne. Potom mi chytil bradu do dlane a veľmi opatrne mi zdvihol tvár. ,,Kto alebo čo si myslíš, že som, srdiečko?" 


Dej sa odohráva v prostredí krásnej Indie, dozvedám sa o jej kultúre a spoznávam aj bohyňu Durgu, ktorá má osem rúk a v každej drží nejakú zbraň. Kelsey sa s ňou stretáva a Durga jej pomáha zlomiť kliatbu. Ich úlohou je získať prvý dar, ktorý im má pomôcť. Dary sú štyri a každý jeden má inú moc. Prvý dar nájdu Zlaté mango, ktoré dokáže vytvoriť akékoľvek jedlo, na ktoré si pomyslia.

V deji samozrejme nechýba láska Rena ku Kelsey, ktorá ho však odmieta, pretože má strach zo sklamania. Ren je však aj naďalej jej priateľom a chráni ju aj spolu s Kišanom, ktorý Kelsey takisto chce. Čiže ide o milostný trojuholník.

Najviac sa mi však páčila báseň, ktorú Ren recitoval Kelsey. Je to stará indická pieseň a volá sa Sakuntala.

,,Tvoje srdce, iste, neznáme mi. 
Ale to moje, oh! Ukrutnosť, láska
zohrieva ho dňom i nocou;
A všetky zmysly len na teba sú upreté.
Teba, moja panna útla,
láska hreje len,
mňa však spaľuje;
ako denná hviezda, ktorá len stlmí vôňu kvetu noci,
no celkom zatieni kruh mesiaca.
A to srdce moje,
oh, ty, ktorá vládneš všetkému, čo je mu najmilšie,
iba k tebe prilípa."

Kelsey, Ren a Kišan budú prežívať rušne chvíle plné napätia, nebezpečenstva a dobrodružstva.
Knihu som si tak zamilovala, že okamžite získala čestné miesto v mojom srdci a na mojej poličke. Vždy, keď sa pozriem na tieto knihy, teším sa, kedy sa k nim vrátim. Tieto knihy sa stali zároveň prvými knihami, pri ktorých som plakala, smiala sa a prežívala ich tak, akoby som dej prežívala s Kelsey. Takéto knihy naozaj milujem, pretože to sú tie knihy, ktoré by som zachraňovala, keby nastala prírodná katastrofa.

Verím, že sa vám moja recenzia páčila! 

S láskou,
Nikol,xoxo

You May Also Like

0 Comments