BUĎ SAMA SEBOU. ĽÚB SA. SMEJ SA ÚPRIMNE!

by - februára 11, 2018

,,Boli časy, kedy môj úsmev nebol taký, aký je dnes. Chýbala mu úprimnosť."

Dnes, keď sa usmejem, viem, že ten úsmev je naozaj úprimný. Keď sa zasmejem na spolužiačkinom vtipe, viem, že smiech vychádza z môjho srdca. No nie vždy to bolo tak. Mala som dni, niekedy aj týždne, kedy som sa tvárila, že je všetko v poriadku, usmievala som sa, len aby som sa vyhla otázkam ,,čo ti je?" Nemala som chuť na ne odpovedať. Preto som sa tvárila, akoby nič.

Môj smiech v minulosti nebol smiechom. Ani úsmev úsmevom. Bola to pretvárka - najväčšia. Dá sa povedať, že som sa nemala prečo usmievať ani smiať. Moje okolie mi na to nedávalo dôvod - vždy som bola akoby terčom všetkej srandy, čo ma najskôr trápilo a usmievala som sa, aby som skryla bolesť, ktorú mi spôsobovali. Každú noc som bývala smutná, pýtala sa samej seba, čo robím zle, prečo ma nemajú radi, ale nedokázala som si na to odpovedať. Dnes už viem odpoveď - všetko som brala až príliš vážne. Každú srandu som brala ako urážku, prvok nenávisti, ktorý mi spôsoboval rany na duši. A teraz viem, že som nikdy nemala brať srandu ako nenávisť. Mala som si uvedomiť, že v každej spoločnosti býva článok, ktorý je dobrý akurát len na srandu. Mala som sa nad tým pousmiať a venovať sa tomu, čo som mala rada. Ale namiesto toho som sa sústredila na ľudí, ktorí za to nestáli. Záchrana prišla až na strednej škole, kedy som sa konečne odlúčila od ľudí, ktorým som venovala až veľa pozornosti - ktorí mi zároveň ubližovali. Spoznala som ľudí, ktorým som začala venovať pozornosť a prestala sa zaoberať tými srandičkami, ktoré si vymýšľali. Viem, že urážky a predsudky nikdy nezmiznú, ale namiesto toho som sa naučila nevšímať si ich. Som aká som. A nechcem sa zmeniť len na základe niektorých predsudkov.

Mrzí ma, že na svete sú ľudia, ktorí dokážu ubližovať aj horšie. Nikto predsa nemôže za to, aký je. Predstavte si svet, kde by sme boli všetci na vlas rovnakí. Páčilo by sa ti to? Mne nie. Mne sa páči tá rôznorodosť, kde každý človek má inú osobnosť, iné poslanie, sny, inú cestu. Nikoho nepoznáme tak dobre, aby sme mohli súdiť. Samozrejme, hodnotiace myšlienky sa každému prehrmia v mysli, nijak to nikto nezastaví. Ale každý s tými myšlienkami zápasí inak. Niekto ich použije ako zbraň na srandy a posmech a niekto pokrútia hlavou a povedia si - každí sme nejakí.

,,Vieš, možno niekto nemá taký dokonalý život, ako máš ty. Nemôžu si dovoliť drahé veci každý týždeň, ani nové mobily zakaždým, keď sa rozbije alebo vyjde z módy. Uvedom si, že každý sa nenarodil do dokonalého sveta ako ty."

Chcela som sa zmeniť. Mala som obdobie, kedy som sa snažila byť iná, no moja povaha stále bojovala a drala sa na povrch. A vyhrala. Raz som si jednoducho povedala - načo sa snažím byť iná? Som kto som a neovplyvním to, aby som bola zrazu iná.

Teraz som iná. Zmenila som svoj pohľad na svet. Naučila som sa prijímať žarty a predsudky s ľahkým úsmevom na perách. Som šťastnejšia a dokážem venovať pozornosť tomu, čo mám rada. Teraz viem, že som si musela prejsť obdobím, kedy som chcela na všetkých kričať, aby ma prestali urážať, aby si ma nevšímali. Aby som sa zmenila. Aby som vyrástla a vyrovnala sa s tým, že nikdy nebudem podľa predstáv všetkých. Som aká som. Som hrdá na to, aká som. Aj ty by si mala byť. Mala by si sa konečne pohnúť ďalej a nepremýšľať nad tými urážkami a srandami. 

Vieš, niekedy sa aj teraz opýtam, prečo ma niekto nenávidí. Bohužiaľ, takým myšlienkam sa občas neubránim. Ale vždy si spomeniem na svoju rodinu, priateľov, ktorí ma neodpísali ani vtedy, keď som na nich vybuchla - lebo taká som, výbušná. 

Možno sa cítiš niekedy sama a nenávidená, ale nie je to tak. Veď si spomeň na rodinu, ktorá ťa podporuje a vždy, bez ohľadu na to, aká si, je s tebou. Praví priatelia, ktorí ťa prijali takú, aká si, ťa milujú. Venuj im pozornosť, ktorú si právom zaslúžia. Nevšímaj si ľudí, ktorí ti ubližujú a spôsobujú ti jazvy na srdiečku. Buď takou, akou si sa narodila. Bláznivou, šialenou, výbušnou, ukričanou - akoukoľvek. Buď na seba hrdá, pretože si krásna. Dokonalá taká, aká si. Nemeň sa. Zmeň len svoj pohľad na svet. Pomaly dospej do bodu, kedy sa tvoj úsmev zmení na úprimný a smiech bude taký hlasný, ako ešte nikdy predtým. Ľúb sa. 

S láskou
Nicol,xoxo
You May Also Like

2 Comments

 1. Nádherný článok. Úplne som sa vcítila do situácie, ktorú si opísala po jednotlivých odsekoch čítania som to sama na sebe prežívala - naozaj veľmi ľudsky napísané :) Tiež svoj blog orientujem na svoje úvahy, takže tvoja tematika mi je viac ako blízka, úplne môj šálok kávy :D. Dala si mi veľa podnetov na premýšľanie, ďakujem :)

  https://emmareyess.wordpress.com/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi pekne ďakujem. Som rada, že sa ti článok páčil a samozrejme,rada navštívim aj ten tvoj. :)

   Odstrániť