AKÝ JE MÔJ VZŤAH KU KNIHÁM A FOLKLÓRU?

by - marca 11, 2018

,,Pravý milovník kníh nepozerá na cenu, ale na príbeh, ktorý sa v knihe ukrýva. Aj keď môže kvôli jednej knihe skrachovať."

,,Slovensko je veľmi bohaté hlavne na tradičnú kultúru. Na ľudové piesne, hudbu, tanec, ale aj rozprávky, ľudový odev, architektúru, na celý folklór. Na našom malom území sa koncentruje mimoriadne veľa tohto bohatstva."KNIHY

Už od momentu, čo som sa naučila čítať prvé písmenká, v škole som sa ako prvá hlásila, aby som prečítala úryvok, milovala som rozprávky a doma som si čítavala Snehulienku a Popolušku. Knihy sú mojou neoddeliteľnou súčasťou a aj keď to viacerí nedokážu pochopiť, stále sa ma pýtajú, ako dokážem utratiť toľko peňazí za knihy, ktoré nájdem aj online na internete, iba pokrútim hlavou.

,,Ten, koho neočarilo kúzlo kníh, nikdy nepochopí ľudí, ktorí sú pod vplyvom mocného a krásneho kúzla."

Som typ človeka, ktorý si knihy nevyberá podľa vône ani podľa obsahu, ktorý si každý prečíta vzadu na knižke. Som typ človeka, ktorý vyberá knihy podľa obalu. Väčšinu kníh v mojej zbierke tvoria práve knihy, ktoré som si kúpila cez internet alebo v kníhkupectve len preto, lebo ma zaujal obal. Dokonca som tak prišla aj k mojej srdcovej záležitosti - Tigrovej sérii. Prvú časť som si zakúpila v kníhkupectve a nevenovala som vôbec pozornosť o tom, o čom bola. Mala som jednoducho potrebu vlastniť takú krásnu knihu. A do jej deja som sa zamilovala a hneď som si kúpila ďalšie tri časti. Ale nechcem hovoriť len o týchto knihách, o ktorých by som dokázala rozprávať hodiny.

Mrzí ma, ako málo ľudí číta knihy. Ako v nich ľudia vidia trápnosť a nudu. Knihy nie sú nudné. A to mi dá za pravdu každý človek, ktorý si našiel aspoň jednu knihu, ku ktorej sa s láskou vracia. Knihy sú nielen môj útek z reality, ale hlavne mojím zásobníkom slovnej zásoby a gramatickej správnosti. 

Viem, že nie každý si našiel ku knihám cestu. Viem, že sú ľudia, ktorí knihy výlučne nenávidia. Ale ja si život bez kníh neviem predstaviť.

,,Jedine ľudia, ktorí sú posadnutí knihami vedia, aké to je nemať po ruke novú knihu, ktorú by mohli čítať a prázdnym pohľadom pozerajú na knihy na poličke, ktoré prečítali toľkokrát, že vedia, na ktorej stránke sa čo stane."

Je to možno vtipné, ale niekedy mám pocit samoty, keď nemám novú knihu a nemám čo čítať, pretože knihy, ktoré mi ležia na poličke som prečítala miliónkrát. Keby ste ma o polnoci zobudili a opýtali by ste sa ma, o čom je Trón zo skla, s úsmevom by som vám porozprávala celý dej. 

Aj keď pri žiadnej knihe som neplakala, cítila som len malé emócie... prvá kniha - séria kníh - pri ktorých som plakala bola určite milovaná Tigria séria. Pri poslednej časti som mala dokonca záchvaty plaču, pretože taký koniec som si nepredstavovala. Nedávno som ju čítala znova a bolo to také isté, ako keď som ju čítala prvýkrát. 

Chcem tým povedať, že knihy v nás dokážu vyvolať veľa emócií. Či už smiech, radosť, alebo slzy smútku, keď niečo nevyjde tak, ako by sme chceli.

,,Čítať knihy nie je hanba. Ani nie ste kvôli tomu nudní. Vtipní ľudia sú tí, ktorí čítajú knihy."FOLKLÓR

K folklóru som sa dostala nedávno. Vlastne minulý rok pred letnými prázdninami, kedy mi učiteľka na strednej škole ponúkla, aby som sa pridala do jej folklórneho súboru. A ani si neviete predstaviť, ako mi táto príležitosť zmenila život. Zrazu som folklór začala vnímať inak, začal sa mi viac páčiť a baviť ma. Ako sa hovorí: zaplnil moje srdce! 

Dlho som hľadala niečo, čo by ma bavilo a venovala by som sa tomu popri písaniu na blog a čo by aj obohatilo môj život o skvelé zážitky a spomienky. A práve folklórna skupina to dokázala. Zažila som kopec srandy, čepčení na svadbách, ktoré som dovtedy ani nepoznala. A som veľmi vďačná za túto zmenu. Aj za ľudí, ktorých som získala do svojho života. 

V minulosti som tancovala, lenže odtiaľ som odišla a nemala som čo robiť vo svojom voľnom čase. Preto mi tento súbor vdýchol nový život a nové možnosti. Osud mi dal priateľov, s ktorými ma spievanie baví! 

Okrem svadieb sme si uctili aj staré slovenské zvyky a tradície, boli sme pochovať basu a takisto sme oslávili zber úrody Dožinkami. Potešili sme dôchodcov v domovoch, čo sa mi veľmi páči. Ich radosť. To každému človeku vykúzli vnútri pocit šťastia a pozitívnej energie.

Folklór je na Slovensku bohatý, no ľudia mu, bohužiaľ venujú stále menej a menej pozornosti. Tradície Slovenska sú naozaj krásne a treba im venovať pozornosť.

Ľudové piesne sú krásne a ľudia si ich spievali v minulosti. Odkedy som začala chodiť do folklórneho súboru, ľudové piesne sa mi začali viac páčiť. Ako sa hovorí, našla som si k nim cestu. 

Chcem vám len povedať, že ak vás niečo baví, robte to. Spievajte, tancujte, píšte. Urobte svoj život krajším! Pretože nové príležitosti nesú so sebou nových ľudí! 

You May Also Like

0 Comments