FALOŠNÝ BOZK - RECENZIA

by - apríla 07, 2018

Je jediná skutočná minulosť 
a jediná skutočná budúcnosť.
Načúvajte pozorne.
Dieťa, ktoré utieklo pred zúfalstvom,
bude tým, ktoré prinesie nádej.
Sila sa zrodí z najslabších.
Slobodu prinesú prenasledovaní.

Pieseň Vendy

Kniha Falošný bozk ma zaujala hlavne z jedného dôvodu - čítala som na ňu pár recenzií. Všetci si ju pochvaľovali a tak som si prečítala obsah. Zaujal ma. 
Keď som sa do nej ponorila, nedokázala som sa od nej odtrhnúť. Okrem krásnej obálky obsahuje neuveriteľne prepracovaný dej. 


ANOTÁCIA
Kráľovstvo Morrighan prísne dodržiava všetky tradície a sníva o starých časoch, princezná Lia sa však s niektorými tradíciami nemôže zmieriť. Napríklad so svadbou s niekým, koho nikdy v živote nevidela. A to všetko iba pre zabezpečenie politického spojenectva.
Lia sa vzbúri a je pripravená začať nový život. V deň svadby ujde a usadí sa v malej dedinke na brehu mora medzi obyčajnými ľuďmi. Zaujmú ju dvaja cudzinci, záhadní a príťažliví muži, ktorých pravú identitu však nepozná. Jeden z nich je princ, za ktorého sa mala vydať, druhý je nájomný vrah, ktorého poslali, aby ju zabil.
Obklopená tajomstvami a intrigami si musí Lia nielen zvykať na obyčajný život, ale hlavne musí odhaliť, prečo ju niekto chce zavraždiť a ako by práve ona mohla ohroziť nie jedného, ale hneď niekoľkých kráľovstiev a panovníckych rodov.

Kniha hovorí o princeznej Lii, ktorá je Prvou dcérou. Mala sa vydať za princa z kráľovstva, s ktorým mali napäté vzťahy a ich manželstvo malo zabzpečiť prímerie. Lia však so sobášom nesúhlasila a preto sa v deň svadby rozhodla ujsť. Spolu s jej priateľkou Pauline sa vybrali do Paulininho rodného mestečka Terravin, kde sa obe usadia a začnú pracovať v hostinci, kde obsluhujú zákazníkov a robia bežné veci. Lia si užíva nový život, pripadá jej to ako raj. 

Sami sa považovali
za bytosti len o stupeň nižšie ako bohovia,
hrdí na svoju moc nad nebesami a zemou.
Ich znalosti silneli,
ale ich múdrosť slabla.
Túžili po väčšej a ešte väčšej moci,
a pre ňu drvili bezbranné.

Morrighanská Kniha svätého písma, IV. zväzok

Do hostinca však prídu dvaja cudzinci, obaja záhadní a Lia s nimi začala flirtovať - pre zábavu. Vôbec netuší, že jeden z nich je princ a druhý zabijak. Pre čítateľov to môže byť mätúce tiež, pretože autorka neodhalila ani nám, čitateľom, kto je kto. Ponúka nám pohľady z uhla dvoch cudzincov, ktorí taja svoju identitu, ale takisto aj z pohľadov Zabijaka a Princa, pričom nevieme, kto je kto. Lia sa začala zbližovať práve s cudzincom menom Rafe, ktorého som si obľúbila a začala som dúfať, nech to nie je nájomný vrah. Samozrejme, ak budete čítať pozorne, samotné pohľady osôb vám veľa napovedia. 

Z bedier Morrighanských
zo skľúčenosti a prázdnoty
z úkladov vládcov
z obáv kráľovnej
sa zrodí nádej.

Pieseň Vendy

Princezná Lia sa stretne so svojim bratom Waltherom, ktorý ju našiel. Povedal jej o problémoch so záškodníkmi, ktorí robili problémy, ale ubezpečil ju, že si s nimi poradia. Povedal jej takisto novinky o Paulininom priateľovi, ktoré neboli vôbec dobré a Lia si myslela, že by smrť mohla Pauline menej bolieť ako fakt, že mu na nej nezáležalo. Osobne si myslím, že pravda by bola lepšia, pretože osud môže byť krutý. Pauline ako postava je veľmi milá, dobrá a samozrejme obetavá. Obľúbite si ju už len preto, lebo dokáže svoju priateľku chrániť aj za riziko smrti. 

Korunovaní aj úbohí,
jazyk aj meč
spoločne zaútočia
ako oslepujúca hviezda zvrhnutá z nebies.

Pieseň Vendy

Keď sa raz Liin brat objaví úplne zúfalý, najskôr si pomyslíte, že je opitý a s niekým sa pobil, ale pravý dôvod vás úplne zaskočí. Walther mal byť otcom, jeho priateľka Greta bola tehotná. Keď Lii povedal, že ju zabili, ani ja sama som nevedela, čo robiť. Bola som zaskočená! Lia mu chcela pomôcť, ale jej brat odišiel plný žiaľu a s túžbou po pomste. A Lia sa rozhodne, že sa vráti domov. Povie o tom Rafemu, ktorý zostane prekvapený a nevie čo má povedať. 

Na druhej strane smrti,
za veľkou priepasťou,
kde hlad požiera duše,
ich slzy zhustnú.

Pieseň Vendy


Avšak keď chcela odísť a poslednýkrát sa stretnúť s Rafeom, vyjde na svetlo zabijak Kaden, čím vyjde najavo, že Kaden, cudzinec z hostinca, ktorému Lia ošetrila plece pri zranení, je ten nájomný vrah, ktorého poslala Venda, aby Liu zabil. Aj keď ja som to už vedela dlhšie, pretože som nejakým spôsobom nechcela uveriť, že by to bol Rafe. Samozrejme, že na odchod domov sa podujala aj tehotná Pauline - verná až za hrob. Kaden Pauline napokon nechá na pokoji a unesie Liu so zámienkou priviesť ju do Vendy k jeho šéfovi, pretože ju nedokázal zabiť. Veď kto by si milú, obetavú a láskavú Liu neobľúbil. Liu som si obľúbila aj ja. Nebola to klasická princezná, ktorá opovrhuje prácou a vyhýba sa jej kvôli jej nechtom. Snívala o normálnom živote a nie o živote Prvej dcéry. Bola odvážna, čo sa mi na nej tiež veľmi páčilo, že sa nehrala na krehkú princeznú, ktorá sa skryje do kúta. 

Keď vystúpi ktosi mocnejší,
až povstane zo zúfalstva
tá, ktorá bola slabá,
tá, ktorá bola prenasledovaná,
tá so znamením pazúra a viniča,
tá pomenovaná potajomky
a nazvaná Jezelia.

Po ceste s únoscami sa zastavia v tábore tulákov, kde Lia natrafí na starenku Diharu, ktorá má dar. Aj Lia má dar vidieť veci, ktoré sa stanú, ale jej matka ju učila ignorovať a potláčať ho. Až vďaka starenke pochopí význam a úlohu. Naučí sa počúvať v hluku okolo seba. V tábore sú všetci milí a jediná vec, ktorá sa mi nepáčila bola, že videli, že tam bola nedobrovoľne, ale nechceli jej pomôcť ujsť. 

,,Tento svet ťa vdychuje, cíti, spoznáva ťa a opäť vydychuje, delí sa o teba. Nie si uzatvorená na tomto jedinom mieste. Ten vietor, čas, krúži, opakuje, učí, odhaľuje, niekedy zachádza hlbšie. Vesmír vie. Vesmír má dlhú pamäť. Tak funguje dar. A niektorí ľudia sú otvorenejší zdieľaniu ako iní."

,,Sú tajomstvá, ktoré ani svet neodhalí. Nemáme azda všetci svoje tajomstvo? Vieme, prečo sa do seba dvaja ľudia zamilujú? Prečo rodič obetuje dieťa? Prečo mladá žena ujde v deň svojej svadby?"

,,Pravdy sveta sa chcú nechať spoznať, ale nevynucujú si to tak ako lži. Dvoria sa ti, šepkajú ti, tancujú ti na viečkach, vstupujú dovnútra a ohrievajú ti krv, prepletajú sa okolo chrbtice a hladia ťa po krku, až ti naskočí husia koža." 

,,A niekedy pravda ticho vyje práve tadiaľto, ťaží ťa v útrobách. To je pravda, ktorá si želá byť spoznaná."

Napokon sa ukáže, že Rafe urobí čokoľvek, aby Liu zachránil a tak sa vrhol do nebezpečenstva. Koniec bol napätý, autorka to napísala tak, aby ste okamžite išli do kníhkupectva a kúpili si druhú časť!

Verím, že sa recenzia páčila a knihu odporúčam všetkými desiatimi! Určite nebudete ľutovať.

S láskou,
Nikol,xoxo
You May Also Like

0 Comments