POSTAV SA PREDSUDKOM A BUĎ ŠŤASTNÁ!

by - apríla 17, 2018

Možno práve teraz pozeráš na oblohu a plačeš, pretože nevieš, čo máš robiť. Možno dýchaš čerstvý vzduch a s každým výdychom si uvedomuješ, čo si urobila. Možno len tak ležíš a hľadíš na plafón. Unavuje ťa to - samé predsudky, strach a úzkosť. Bojíš sa prehovoriť, pretože máš strach, že ťa začnú súdiť. 

Kde bolo tam bolo..

Kedysi som bola aj ja taká. Všade, kam som sa pozrela som videla len tie hodnotiace pohľady, ktoré akoby posudzovali každý môj krok. Cítila som sa, akoby som žila môj život pred porotou, ktorá hodnotila každú myšlienku, každé rozhodnutie a každú chybu. Niekedy som si tie pohľady sama vytvárala aj tam, kde neboli. Pretože som mala pocit, že ma všetci sledujú a ticho si šepkajú.

DOSŤ!

Aj ty vidíš všade tie pohľady? Bojíš sa prehovoriť, pretože máš pocit, že všetci načúvajú, čo povieš? Nadýchni sa a vypusť to z hlavy. Ako ja. Už nejaký čas som vypla ten pocit, ktorý sa mi dral na povrch a nahováral mi, že nie som dosť dobrá. Že nech sa pozriem okolo seba a nech vidím tie súdiace pohľady, ktoré patrili len mne. Nenechaj sa tým hlasom manipulovať. 

Nezvládnem to!

Nie si slabá. A v prvom rade si to musíš uvedomiť. Nie si ani zlá. Si dostatočne dobrá na to, aby si vedela, že tie pohľady ťa nemusia trápiť. Dôležitá si ty. Nie ľudia okolo teba, ktorí na teba pozerajú a sledujú každý tvoj pohyb. Ani tí ľudia, ktorí si šepkajú a upierajú na teba pohľady plné súdiacich myšlienok. Ako sa hovorí, kašli na nich! Viem, že ten pocit sa nedá vypnúť zo sekundy na sekundu, ale dá sa to. A tá dlhá cesta za to stojí. Osloboď sa. 


Chcem byť šťastná a sama sebou, ale nemôžem. Je tu toľko pohľadov.

Pozri sa na hviezdy. Koľko pohľadov sa práve teraz na ne upiera. Niekto na ne pozerá s plačom v očiach, niekto s úsmevom a niekto len tak, pretože nemôže spať. 

Pamätám si, ako som sa pozerala na hviezdy. Ako som uvidela padajúcu hviezdu, zopla som ruky a niečo si želala. A pamätám si aj posmech, ktorý som si preto zaslúžila. Odvtedy som žiadnu hviezdu padať nevidela.

Pozeraj sa len dopredu. Nie dozadu, ani okolo seba. Vieš, tvoj život je tvoj život. A nežiješ svoj život pred porotou, ktorej sa potrebuješ zapáčiť. Ak máš pri sebe len jediného priateľa, nebuď smutná, pretože si si raz želala mať veľa priateľov. Buď rada, že máš pri sebe človeka, ktorému sa nemusíš báť pozrieť do očí. Viem, že je to ťažké žiť život, ktorý si si nevysnívala. Ktorý ti padajúce hviezdy nesplnili. Ale ver mi, že raz všetko bude dobré. Sľubujem, že raz sa prestaneš zaujímať o to, čo si kto myslí o tvojom konaní. Raz si prestaneš všímať tie pohľady, ktoré, žiaľ, nikdy nezmiznú. Budú ťa prenasledovať na každom kroku rovnako, ako mňa. Ale je len na tebe, ako si ich budeš všímať a či sa budeš trápiť. 

Jedného dňa sa všetko zmení a ja budem stáť silnejšia. Budem šťastná a slobodná tak, ako som si to vždy priala. Sľubujem.

Ráno sa zobuď a povedz si: Budem žiť podľa svojich predstáv! Opakuj si to každé ráno a uvidíš, že po čase tomu uveríš. Neboj sa urobiť chybu. Neboj sa prehovoriť. Neobzeraj sa po ľuďoch, nezaoberaj sa tým, čo si pomyslia. Neskúmaj ich pohľady, či robíš dobre alebo zle. Nestrácaj energiu skúmaním pohľadov, čítaním z nich, ako sa kto tvári. 

Môj život si budem žiť podľa seba.


Možno sa stále budeme zastavovať nad tými pohľadmi plné predsudkov alebo budeme sa pozerať do očí, v ktorým uvidíme len výsmech. Ale je len na tebe, ako sa k tomu postavíš. Či si necháš sebavedomie, svoju hrdosť zraziť na bod mrazu alebo sa nadýchneš a uvedomíš si, že nikto nemá právo súdiť ťa. Nikto nemá právo súdiť a smiať sa ti, keď ťa nepozná. Aj keď to robia. 

       Budem bojovať za moju slobodu. Nenechám sa uväzniť vo svete strachu zo skutkov. Každý robí chyby a nie som jediná. Budem ich robiť naďalej. A som si istá, že tie pohľady nikdy nezmiznú. Stále tu budú čakať, loviť ma a prenasledovať ma. Ale ja sa im postavím a ukážem im, že som silná, sebavedomá a z každého dna sa postavím novšia a silnejšia. Prisahám, že sa budem usmievať do tých tvárí, ktoré si želajú vidieť ma na dne. Prisahám, že budem slobodná a budem šťastná. Prisahám, že budem žiť život, aký si ja sama vysnívam!

A raz, jedného dňa si uvedomíš, že kráčaš hrdo, bez toho, aby si sa zaoberala pohľadmi iných. Raz budeš kráčať sebavedomo, s priateľmi po boku a hlavne bez strachu. Pretože dokážeš ukázať svetu, že vieš byť šťastná. Vieš im dokázať, že sa dokážeš postaviť, utrieť slzy a ignorovať ich. Pretože ľudí je miliarda a neexistuje šanca, aby si sa zapáčila všetkým. Vždy sa nájdu tí, ktorí svoje predsudky vpíšu do každého pohľadu. Tak im vykrič, že ťa ich pohľady netrápia! Smej sa tak, akoby si bola len ty a tvoji priatelia. Zaslúžiš si šťastný a slobodný život. 

S láskou,
Nikol,xoxoYou May Also Like

0 Comments