CHORVÁTSKO 2018 - PHOTO DIARY

by - júla 11, 2018

Ako ten čas letí, však? Pred týždňom v utorok som cestovala na dovolenku do Chorvátska a dnes už som doma a pomaly zabúdam, že som minulý týždeň ležala na pláži a pozorovala krásne modré more. Ako ten čas letí. Človek si pomyslí, keď sa pominie niečo fakt dobré. Vtedy si všetci pomyslíme, aké skvelé by bolo mať stroj času a premiestniť sa tam, kde sme sa cítili dobre. Alebo tam, kde je krásne slnečno a nie upršané počasie. Asi tak sa teraz cítim ja pri pohľade von z okna na zamračenú oblohu, z ktorej sa opäť každú chvíľu spustí dážď. 
A preto píšem tento článok, aby som aspoň na môj blog priniesla trochu slnka a tepla. A príjemných zážitkov. 

Petrčane

Boli sme ubytovaní v krásnom apartmáne, pred ktorou bola zátoka s loďkami a výhľad na more z balkóna. Mesto sa volá Petrčane, a aj napriek tomu, že tam nie je mesto, nenudili sme sa.Ostrov Nin

Navštívili sme aj ostrov Nin, ktorý sa nachádza blízko tohto mesta a zaujímavosťou je, že sa tu nachádza významná pamiatka a tou je kostol sv. Kříža (Crkva svetog Križa) z 9. storočia. Nin je prekrásne mesto plné kamenných uličiek a vchádza sa doň cez most, ktorý je na jednej strane zrúcaný kvôli povodni, ktorá tam bola. 


Kostolík sv. Kříža (Crkva svetog Križa)


Zadar

Zadar je známe mesto hlavne svojím krásnym prostredím, palmami a množstvu uličiek. Najzaujímavejším je hlavne orgán, ktorý sa nachádza pri mori a hrá podľa toho, ako do stien naráža more. Je to akoby morský orgán. Samozrejme v Zadare môžete nájsť obrovské plachetnice a jachty, výletné lode a menšiu ponorku. V deň, kedy sme tam boli my sme úplne zabudli, prečo sme tam pôvodne prišli, čiže nás nezaujímal ani orgán, ani jachty ani nič podobné, pretože sme uvideli obrovskú výletnú loď - priznám sa, mysleli sme si, že je to budova v tvare lode. Počkali sme, pretože akurát odplávala a kývali sme neznámym ľuďom. A vtedy som si uvedomila, akí sú tam ľudia šťastní. Nemusia sa poznať a aj napriek tomu kývajú, akoby kývali známym!


Chorvátsko je veľmi krásna krajina, aj keď asi s najstudenším morom na celom svete. Síce ani to ma neodradilo a vykúpala som sa v ňom, posledný deň bolo ešte studenšie než dni predtým. Chorvátsko mám rada, aj keď ma láka cestovanie lietadlom. Ale je tam predsa len iný život, iný vzduch a iný ľudia. Osobne si myslím, že tam sú ľudia milší. Ochotnejší a usmievaví. Cítiš tam vnútorný pokoj, nemusíš sa o nič zaujímať (len sa na ceste domov modlíš, aby ti auto nezastavilo), ale nemáš žiadny stres. Všetko, čo vnímaš je čerstvý vzduch, šum mora a slnko. Ste tam so svojimi myšlienkami, ktoré už viac nie sú také podstatné. Dokážete ich vypnúť a uvoľniť sa, pretože nemusíte myslieť na to, čo treba upratať, navariť, kúpiť. Žijete a ste slobodní. Aspoň tak som sa cítila ja. Uvoľnená. Mala som pocit, že konečne som si mohla vydýchnuť od školy a neriešiť ju.


Boli ste už v niektorom z týchto prekrásnych miest? Ako sa vám páčilo? Pokojne mi do komentáru napíšte, kde v Chorvátsku sa vám páčilo najviac!

S láskou, Nikol xoxoYou May Also Like

2 Comments

  1. Odpovede
    1. Ďakujem, veľmi pekne. Užila som si hlavne to slniečko, ktoré nám cez týždeň veľmi prialo.. nie ako tu :(

      Odstrániť