Dýchaj, ži, buď slobodná

by - júla 01, 2018

Stále premýšľam, ako sa doba zmenila. Pamätám si, že ja ako dieťa som nepoznala pojem počítač alebo mobil, bola som stále vonku a ak som niečo chcela niekomu povedať, nič iné mi neostávalo, ako povedať mu to do očí. Som vďačná, že som mala také detstvo, aké som mala, bez všetkých vymožeností, aké sú dnes. Mám pocit, že ľudia už zabudli na dobu, ktorá tu bola predtým. Povedia si, doba ide dopredu, tak ideme s ňou. Zahadzujú spomienky, nepamätajú sa, ako im bolo lepšie bez elektroniky. Ľudia sa rozprávali tvárou tvár, neskrývali sa za svoj profil vytvorený na sociálnych sieťach. 

,,Viete, aký je základný a ten najpodstatnejší rozdiel medzi touto dobou a dobou predtým? V minulosti boli ľudia slobodnejší. Neboli posadnutí mobilmi a počítačmi, rozprávali sa spolu a boli k sebe úprimní. Dýchalo sa im omnoho lepšie, pretože vedeli, že na druhý deň bude svietiť slnko a budú môcť ísť von so svojimi priateľmi a vystrájať detské bláznovstvá."

Každý sa skrýva za svojim profilom, píše veci, ktoré by nikomu osobne nepovedal. Zhadzujú ľudí, ktorí niečo dokázali, ale keby sa s ním stretli, falošne by sa usmievali a hovorili, aký je úžasný. Okrem úprimnosti ľuďom chýba zrkadlo - nikto sa nepozrie na seba. Sedíš denne za počítačom, prechádzaš novinky na sociálnych sieťach a píšeš nenávistné komentáre na ľudí, ktorí si dokázali splniť sen. Si neprajná, nikomu nič nepraješ. Ale vieš prečo cítiš tú potrebu písať tie hnusné veci? Pretože si myslíš, že si bezcenná. Že si nikto, obyčajná nula, ktorá nič nedokáže. Keď budeš každý deň sedieť a skrývať sa za svojim profilom, samozrejme, že tvoj život nebude nikam smerovať. Budeš stáť na mieste a raz sa ti všetko vráti. Uvidíš, že pocítiš ten pocit nenávisti, ktorý si ty dávala pocítiť druhým. 

Ver mi, nejdem ti tu kázať, čo máš robiť so svojim životom. Aj v mojom živote existujú ľudia, ktorých nemám v láske. Ale každého obdivujem za to, čo dokázal, za to, čím si prešiel. Nemusíš o každom vedieť všetky detaily, čo sa dialo alebo deje v jeho živote. Ale buď si istá, že každý máme jazvy, ktoré si so sebou nosíme. A ty nikdy nevieš, čo im spôsobilo jazvy na duši.


Som len malá kvapka v mori, aby som zmenila pohľad všetkých ľudí na svete. Som malý človiečik na tejto planéte, aby som zmenila niečo tak veľké. Ale chcem, aby som pomohla tebe - nájsť ten nový spôsob tvojho pohľadu. Chcem, aby si konečne prestala ľudí zasypávať nenávistnými komentármi a postavila sa, vypla počítač, mobil a začala konečne zhlboka dýchať. 

Drahá priateľka, máš svoj život len vo svojich rukách. Nikto ti ho nedokáže zmeniť, len ty sama. Viem, že je jednoduchšie skrývať sa za usmiatu, krásnu fotku na sociálnych sieťach ako ukázať svoju pravú tvár a začať skutočne dýchať a žiť. Každý deň je boj. Raz svieti slnko, raz je búrka. 

,,Život je ako horská dráha. Raz si hore, svieti na teba slnko a slobodne dýchaš, alebo si dole, v tme a smútku a nevieš, čo máš robiť. No pamätaj, že si dostatočne silná na to, aby si sa dostala späť na vrchol."

Buď sama sebou, neprispôsobuj sa druhým. Nezačni chodiť do barov každý večer, pretože ti kamarátka povedala, že si tam nájdeš priateľa. Áno, nájdeš, ale nie takého, akého hľadáš. Ak ťa nebaví vymetať kluby a bary, nerob to. A ak sa bojíš tých rečí, že si čudná, divná a že nebudeš mať kamarátov... zabudni na strach. Všetci raz dospejeme a budeme mať len spomienky. Ty budeš hrdá, že budeš spomínať na krásne časy, ktoré si pamätáš a bola si pri nich šťastná. Dôležité je, čo chceš ty. Nenechaj si život riadiť druhými. Nepodľahni lákavému čaru písať nenávistné komentáre na sociálnych sieťach. Neskrývaj svoje pravé ja za usmiatou fotkou. Buď taká, aká si. To ti nikto nemôže vziať.

Niekedy sa zasmejem na zúfalých slečnách, ktorý sa snažia nájsť toho pravého tým, že sa namaľujú, oblečú si svoje najkratšie oblečenie, aké nájdu a idú sa promenádovať po meste. Ale je to ich vec. A ja som vďačná, že nie som taká. Pokojne čakaj na toho pravého. Nenáhli sa do vzťahu, o ktorom vieš, že nie je správny. Rob to, čo je pre teba správne. Buď ty pánom svojho života. Ľúb sa a nezahoď svoj život len preto, že chceš zapadnúť medzi ľudí, ktorí ti do života nedajú nič dobré. Vytváraj si spomienky, na ktoré budeš s radosťou spomínať, rob to, čo ťa baví, plň si sny. Pretože máš na to, aby si dokázala čokoľvek. 

,,Bez ohľadu na to, ako veľmi to bolí, bez ohľadu na to, aké ťažké je niečo dosiahnuť, musíš stále bojovať." - Dean Winchester.

Si bojovník, ktorý vyhráva. Si tá, ktorá si raz vydýchne a pozrie sa späť na to, čo vybudovala. Si víťaz už len tým, že urobíš krok iným smerom ako ostatní. Nadýchni sa. Cítiš tú slobodu? Tak začni žiť. Buď milá, láskavá a pomáhaj. 

,,Ak budeš k sebe láskavá, budeš dosť šťastná na to, aby si mohla byť láskavá k celému svetu." - Misha Collins.

Nezabudni na úsmev, pretože s úsmevom si krajšia. Pozri sa na ľudí, ktorí okolo teba stoja a venuj sa im. Poďakuj im, že sú s tebou. Buď úprimná nielen k ostatným, ale hlavne k sebe. 

S láskou,
Nikol,xoxoYou May Also Like

0 Comments