TO - STEPHEN KING

by - júla 24, 2018

                   ,,AK SI NESPOMENIEŠ, NEPREŽIJEŠ.                    
AK SI SPOMENIEŠ, ZOMRIEŠ."

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy, keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a v okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len TO, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz?
Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť?
Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať TO, im chýba.

Stephen King, autor, ktorý je známy najmä svojou hororovou literatúrou. Priznám sa, že hororové knihy som veľmi nevyhľadávala - nie preto, že by som sa bála, ale nejak moc ma to k nim neťahalo. Až jedného dňa som si pozrela film TO a nemohla som odolať, aby som si nekúpila aj moju prvú hororovú knihu! A tak som prišla ku knihe TO / IT.
Kniha začína rozprávaním o dvoch bratoch. Bill, starší mal akurát chrípku a preto sa s mladším Georgiom nemohol hrať.  Preto mu vyrobil loďku a poslal svojho mladšieho brata, aby mu z pivnice priniesol vosk. Opis malého Georga, ako kráčal do tmavej pivnice mi doslova spôsobil zimomriavky.

,,Nerád otváral dvere a zažínal svetlo, lebo mal predstavu - takú neuveriteľne hlúpu, až sa s ňou neodvážil nikomu zveriť -, že keď šmátra po vypínači, na zápästí mu zľahka spočinie nejaká laba s pazúrmi... a potom ho strhne dolu do tmy zapáchajúcej hlinou, vlhkom a sivou zhnitou zeleninou."

Príbeh sa začína tým, že Georgie si púšťal loďku po vode. Voda ju odniesla do kanála a Georgie so strachom, že ho jeho brat zabije, že stratil loďku, nahliadol do kanála, kde uvidel klauna. Ten sa mu predstavil menom Pennywise. Sama sa bojím klaunov, mám z nich hrôzu a preto tento krvilačný klaun pre mňa nebol príliš vhodným strašidlom v hororovej knihe. Možno by človek čakal, že mu napokon tú loďku dá, pretože na prvý pohľad vyzeral ako nevinný klaun, ktorý sa len tak objavil v kanáli. Ale až keď zabije malého chlapčeka si všetci uvedomíme, že klaun v kanáli nikdy nie je nevinný a ani dobrý.

,,Chceš svoju loďku, Georgie?" spýtal sa Pennywise. ,,Opakujem sa len preto, lebo ju, tuším, veľmi nechceš." S úsmevom zdvihol loďku v ruke. Na sebe mal voľný hodvábny oblek s veľkými oranžovými gombíkmi. Na prsiach mu visela žiarivo modrá kravata a na rukách mal veľké biele rukavice, aké nosia Mickey Mouse a káčer Donald.
,,Hej, chcem." George sa zadíval do kanála.
,,Aj balónik? Mám tu červené, zelené, žlté a modré..."
,,A vznášajú sa?"
,,Či sa vznášajú?" Klaun sa usmial ešte širšie. ,,Pravdaže sa vznášajú. Ako inak! A mám aj cukrovú vatu..."
George vystrel ruku.
Klaun ho chytil za predlaktie.
A George uvidel, ako sa klaunova tvár mení.
To, čo uvidel, bolo také strašné, že jeho najhoršie predstavy pivničného monštra v porovnaní s tým vyzerali ako sladké sny; to, čo uvidel, ho jediným šľahom pazúrov pripravilo o rozum."

Potom sa dej trošku zamotal a chvíľu mi trvalo pochopiť koľká bije. Spomínal sa ďalší prípad s klaunom, ktorý zabil homosexuála Adriana Mellona, ktorého predtým zbila skupinka chalanov, ktorí nenávideli ,,gejov". Aj tu sa dokonale vykresľuje doba, kedy všetci odsudzovali homosexuálov a robili si z nich posmech. Tu sa to, žiaľ, skončilo tým, že ho hodili z mosta do vody priamo do náručia klauna, ktorý si na svoj účet pripísal novú obeť. Chalani, ktorí hodili Adriana do vody sú vypočúvaní na policajnej stanici, kde hovoria o klaunovi, ktorý zabil Adriana. Žiaľ, žiadny policajt im neverí príbeh o klaunovi.  A týmto klaunov nenávidím o ďalší kúsok viac. V minulosti bol klaun symbol detskej radosti, šťastia a smiechu. Dnes ľudia urobili z klaunov príšery do hororov, kde sú namaľovaní čo najstrašidelnejšie - nie, aby deťom poskytovali radosť, ale skôr strach. A táto kniha je tomu dôkazom. Napísaná je úžasne, ten opis všetkých situácii do detailov je obdivuhodný a za to autorovi patrí obrovská poklona. Ale podľa môjho názoru.. klaun podľa mňa nikdy nie je a ani nebude vhodným strašidlom do hororových kníh. Aj keď, priznám sa, klaunov nenávidím tak či tak.


Ako som spomínala, príbeh sa začal rozprávať tým, že Georgieho zabil hrôzostrašný klaun. Priznám sa, keby som nevidela film, asi by som bola zmätená striedaním budúcnosti s minulosťou. Pretože tak to je písané. Kniha je písaná štýlom, že postavy sú dospelé a majú svoj život mimo mesta Derry, kde sa odohrali všetky hrôzy. A postupne sa všetko vysvetľuje tým, že sa objavujú spomienky a minulosť. Postavy si v detstve dali sľub a preto sa vracajú do Derry, aby ho splnili. Striedanie minulosti s budúcnosťou ma vôbec nevyrušovalo, práve naopak - vďaka tomu človek pochopí mnohé súvislosti. Pretože človeka by bez minulosti ani nenapadlo, že Rich Tozier, muž, ktorý napodobňuje hlasy a pracuje v rádiu je vlastne ten Richie, jedenásťročný chlapec s okuliarmi, šprt, ktorého tvár doslova lákala starších chalanov, aby mu vrazili.

Dospelí ľudia, ktorí boli deťmi a dali si sľub, že sa vrátia, keď sa do Derry vráti aj zlo, sa zúfalo vracajú domov pripravení na všetko. Dokonca aj na samotnú smrť. Je veľmi zaujímavé čítať o ich živote, ako sa z malých, nevinných a predsa odvážnych detí, ktoré bojovali s klaunom a skoro zomreli stali bohatí, uznávaní ľudia s úžasným životom, ktorý musia opustiť, pretože sa do Derry vrátilo zlo. Veľmi sa mi páči, ako dospelí ľudia spĺňajú sľub, ktorý si dali, keď boli deti. 

,,Domov je možno tam, kam dnes večer musím ísť. Domov je miesto, kam človek príde a musí čeliť tej veci v tme."
 A tak sa siedmi kamaráti vrátili do svojho rodného mesta, aby porazili zlo raz a navždy. Či sa im to podarí? Nechajte sa prekvapiť.

Každá stránka tejto knihy skrývala napínavé situácie, doslova som ju hltala so zatajeným dychom a s so srdcom búšiacim ako o preteky. Spôsobom, akým je táto kniha písaná je naozaj neuveriteľný. Obdivujem autora, že dokázal svoj príbeh napísať na vyše 1000 strán takým úžasným spôsobom. Každá stránka v sebe skrýva neuveriteľné situácie, nebezpečenstvo. 

 Zamilovala som si túto knihu. Koniec bol naozaj prepracovaný, napínavý a nedokázala som sa od knihy odtrhnúť. Táto kniha vám zaručene spôsobí zimomriavky. Možno sa nakoniec začnete báť klaunov.
V knihe nájdete opisy postáv, ako prežívali svoje detstvo - školské časy predtým, ako sa dostali do nebezpečného boja s klaunom. Najviac sa mi páčil opis Bena, tučného chlapčeka, ktorý utekal pred staršími chalanmi, ktorí si z neho robili posmech a radi ho bili. Páči sa mi, ako autor opisoval tohto chlapčeka, ktorý svoje útočisko nachádzal v knižnici, staval stavebnice a nemal kamarátov. Zaľúbený bol do Beverly Marshovej, ktorá takisto v tomto príbehu bojuje s klaunom.
Asi najviac mi Bena bolo ľúto, keď mu Henry, psychopat, nožom chcel vyrezať svoje meno na brucho. Veľmi som sa zasmiala, keď malý tučný Ben zobral všetko do vlastných rúk a podarilo sa mu ujsť skôr, ako Henry na jeho brucho vyril E.

Mojou najobľúbenejšou postavou je asi Bill Denbrough, ktorého prezývajú aj Koktavý Bill, pretože koktal. A od smrti jeho brata Georga sa to ešte zhoršilo a mnoho deciek sa mu za to posmievalo. Bol odvážny, obetavý a mal rád svojich priateľov, ktorí ho mali radi tiež. Bol ochotný vkročiť do strašidelného domu za jeho brata. Niekedy som sa dokonca ja sama čudovala, ako mohlo dieťa, ktoré si má užívať detstvo, byť šťastné, vkročiť do nebezpečného domu a bojovať s príšerou.


A tak sa dospeláci vracajú do svojho rodného Derry, nie celkom pripravení a celkom vystrašení. Na začiatku musia čeliť známemu klaunovi - Pennywise je ešte vtipnejší a strašidelnejší (ak to je vôbec možné). A preto každému pripraví to, čoho sa najviac desí. A verte mi, že by som na ich mieste byť nechcela. Mne už behá mráz po chrbte, keď som to čítala! Ten, kto nevie, čo sa stane (ako ja - lebo známy fakt je, že kniha a film sa odlišujú tak moc, že začneme rozmýšľať, či sme ten úsek vo filme prespali alebo tam nebol), stále tŕpne, či to vôbec prežijú. Či aspoň jeden z nich vyviazne z toho živý. A tak som len čítala stránku za stránkou, musela som sa niekedy veľmi zhlboka nadýchnuť, aby som si nezačala predstavovať seba, čo by som robila, keby stretnem psychopatického klauna.

Keby ste sa ma opýtali, ktorú postavu najviac nenávidím, jednoznačne by to bol Henry Bowers. Väčší šialenec, psychopat snáď ani neexistoval. Dokonca by som povedala, že bol horší ako samotný klaun. 

Takže ak hľadáte knihu, ktorá vás pobaví, zmätie, vystraší, určite siahnite po knihe TO. Pretože TO je tá najúžasnejšia kniha z hororovej literatúry!

A čo vy? Akú hororovú knihu ste čítali? 

Názov knihy: TO / IT
Vydavateľstvo: Ikar
Počet strán: 1053
Hodnotenie: 10/10

S láskou,
Nikol,xoxoYou May Also Like

0 komentárov